YUKARI ÇIK

Kaç Kişi Online

17 Ocak 2018 Çarşamba

2017de Neler Okudum?


2018 geldi. Ben de geldim şimdi. Kesin bir dönüş değil bu ama ara ara sizleri yoklamayı düşünmüyor da değilim. Paylaştıklarınızı, değerli yorumlarınızı ve ilk göz ağrım olan bu blogumu özlüyorum çünkü. İlk göz ağrısı diyorum evet. Yeni bir blog açtım da ben. Bir sene kadar önce. Orada daha aktifim. Yalan yok. Ama o blog sadece bana özel. Tam bir günlük yani. Öyle olmasını istedim. Rahatlamak için. Sadece dökmek için içimi. Ötesinden berisinden başka bir ses duymak istemedim. Kendi kendime takılıyorum ve memnunum. Ama burayı unutmamın sebebi o değil. Günlük hayatın telaşından içerik üretmeye vakit bulamamak diyelim o sebebe biz. Çünkü her ne kadar içimden geldiği gibi yazsam da biraz titizleniyorum. Yazdıklarımı okumak için vakit ayıran sizlere layık olabilme kaygısı işte. Az veya çok okuyucusu olan herkesin böyle bir kaygısı olduğunu düşünüyorum. Yanlış mıyım? 

Yeni bir yıla girmişken geçmiş yılın şöyle bir değerlendirmesini yapayım diye düşündüm. Hazır buralara da uğramışken. Dikkat edenler olmuştur belki. 2017'nin ilk ayından beri okuduklarımın kaydını tutuyorum blogun sağ yanında. Hiç sektirmeden her ay yazdım. Bu sene için de aynısını yapmayı düşünüyorum. Hedefimi de büyütüyorum. 2017'de 25 kitap okudum. 2018 için ise hedef 30. Gözüme biraz az gibi gelse de yine de fena değil sanki bu sonuçlar. Ülkemizin okuma oranları ortada sonuçta...

2018'nin kaydına başlamadan önce 2017'de okuduklarımı bu yazıda paylaşmak istiyorum. Hem tuttuğum kaydı kaybetmiş olmam. Hem de size birkaç kitap önermiş olurum. Tavsiye olanları farklı renklendiriyorum. Elinize geçerse fırsat vermeniz gerektiğini düşündüğüm ve bu yirmi beş kitabın içinde en severek okuduğum kitaplar onlar. Aralarında okumuş olduklarınız varsa yorumlarda küçük kritikler yapabiliriz. Peki sizler bu yıl neler okudunuz? Önerilerinize açığım. Yollayın gelsin.

2017DE OKUNANLAR

1*Bridget Jones'un Günlüğü - H. Fielding (Ocak)
2*Maraz - Hande Altaylı (Ocak)
3*Yolculuk Nereye Hemşerim? - G. Birsel (Ocak)
4*Her Gün - David Levithan (Ocak)
5*Aile Çay Bahçesi - Yekta Kopan (Şubat)
6*Yaşlı Adam ve Deniz - E. Hemingway (Şubat)
7*Çavdar Tarlasında Çocuklar - Salinger (Şubat)
8*Uyku - Haruki Murakami (Mart)
9*Sandık Lekesi - Sema Kaygusuz (Nisan)
10*Tehlikeli Oyunlar - Oğuz Atay (Mayıs)
11*Momo - Michael Ende (Haziran)
12*Macbeth - Shakespeare (Haziran)
13*Kan Kardeşler - Willy Russell (Haziran)
14*Belki Bir Gün Uçarız - Aylin Balboa (Haziran)
15*Deliduman - Emrah Serbes (Haziran)
16*Tek İsim & Tek Kader - J.G. ve D.L. (Temmuz)
17*Franny ve Zooey - Salinger (Temmuz)
18*Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk (Ağustos)
19*Kral 8.Henry - Shakespeare (Ağustos)
20*Ölüm Sessiz Geldi - Agatha Christie (Ağustos)
21*Korkuyu Beklerken - Oğuz Atay (Ağustos)
22*Kuzular Diyarı - Üstün Dökmen (Eylül)
23*Hayatın Anlamı - Schopenhauer (Ekim)
24*Zaman Çarkı - Ken Grimwood (Kasım) 
25*Şizofreni Müzesi - Levent Mete (Aralık)

19 yorum:

 1. Hoşgeldin Naz'cığım, yeni bloğun olduğunu bilmiyordum hayırlı, uğurlu olsun, orada daha mutluysan, daha keyif alıyorsan sorun yok:)))Çok güzel kitaplar okumuşsun, ben maalesef sokak hayvanları yüzünden kitap alamıyorum yine de dayanamayıp Bin Muhteşem Güneş'i aldım sadece.
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 2. Sahi senin listenden sadece İhtiyar Balıkçı ve Deniz ile Makbet'i okudum. Uzun yıllar oldu okuyalı, tabii ikinciyi daha sevmiştim e ne de olsa Şekspir:)))İlkinde adamın azmine hayran kalmış ama hayvan severliğim yüzünden çok da kızmıştım ne oldu sanki zavallıyı yakaladı da...köpek balıklarına yem oldu zavallı...:( bir de güya kedisi filan olan bir adam bu Hemingway...:(((

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel kitap dolu bir yıl olmuş 😊

  YanıtlaSil
 4. Selam Naz :) İyi bir yıl olsun öncelikle sonra fotoğraf çok hoş öperim seni :)

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir okuma yılı olmuş :)
  Güzel kitaplar seçmişsin
  Diğer bloğunuda takip etmek isterim :)

  YanıtlaSil
 6. Arada sırada uğra buralara yazılarını okumak nasip olsun bize de. Yeni yıl daha da güzel olur umarım.

  YanıtlaSil
 7. Güzel kitaplar okumuşsunuz. Yeni yılda da keyifli okumalar dilerim size.:)

  YanıtlaSil
 8. Yeni blogundan haberim yoktu, ne güzel içini dökmek çok rahatlıyor insanı :)
  Muhteşem kitap listen için de tebrik ederim, inşallah ben de bu yıl en azından senin listenin yarısı kadar okurum :)

  YanıtlaSil
 9. Yeni bloğun hayırlı olsun o zaman :) Okuduğun kitaplar arasında benim de mümkünse yıl içinde okumak istediklerim var. Umarım bol kitaplı, güzel bir yıl olur. Bu arada fotoğrafa bayıldım :)

  YanıtlaSil
 10. Çavdar Tarlasında Çocuklar başucu kitabım diyebilirim öyle seviyorum. şu günlerde Holden'ı çok özlüyorum sanırım yeniden başlıycam :)

  YanıtlaSil
 11. Yeniden hoşgeldin, seni buralarda görmek güzel...
  Yeni blogun da hayırlı olsun ♥

  YanıtlaSil
 12. Ay bazında liste tutmak mantıklıymış. Bu sene bende deneyeyim bakalım ne çıkacak ortaya:) Yeni kitap önerilerini bekliyorum o zaman :)

  YanıtlaSil
 13. ay aman da kim dönmüş blogunaaaa :) o kedili fotoyu sen mi çektin yaa :)

  YanıtlaSil
 14. Süper kitaplar okumuşsun canım, bu yaz okuduğum sevdiğim kitaplardan birisi; Bir psikiyatristin gizli defteri olmuştu tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
 15. Yeni blogun hayırlı olsun blogcan ama buraya da uğramayı unutma :)) Okumak istediklerimi okumuşsun, Tehlikeli Oyunlar ve Zaman Çarkı uzun zamandır merak ettiğim kitaplardan :))

  YanıtlaSil
 16. İçlerinden sadece Yaşlı Adam ve Deniz'i okumuşum. Oğuz Atay ve Sema Kaygusuz okumak istediğim yazarlardan. Momo ve Murakami'nin Uyku'su da okumak istediklerimden. Umarım hedefine ulaşır ve verimli okumalar yaparsın. 😊 Sevgiyle kal... 💙

  YanıtlaSil
 17. Merhabaa :)
  Korkuyu Beklerken en sevdiğim kitaplardan biri. Genel olarak listende okuduğum kitaplar ve yazarlar var, umarım yeni yılda da istediğin kitapları okuyabilirsiin :) Yeni blogun hayırlı olsun :)
  Bir de, fotoğraftaki ne güzel kedi ya, fotoğrafı sen mi çektin?

  YanıtlaSil
 18. skam. en sevdiklerimden. noora benim de favorim olarak kaldı hep. her sezon farklı biri var. evet şaşırtıcı tabii. baksan yaa skam sevdiysen şu ikisini de kaçırmaa :) skins/13 reasons why. ikisi de çokzeeeel :)

  YanıtlaSil
 19. Ne güzel hiç fena değil okuduğun kitap sayısı.

  YanıtlaSil